Giriş Yap
Şifreni mi unuttun?
Malzemeler
Koyun Ciğeri ( 5 kişilik için 1 adet )
Un ( yarım su bardağı )
Sıvı yağ ( 1 su bardağı )
Soğan ( 2 adet )
Maydanoz ( 1 tutam )
Tuz ve baharat

Tarif

Arnavut Ciğeri için malzemelerimizi hazırladıktan sonra ilk önce ciğerlerimizi temizleyerek işleme başlayın. Temizledikten sonra ciğerleri küp küp kesin ve bir süzgece koyun. Suyu süzüldükten sonra ciğerinizi ayrı bir kaba koymuş olduğunuz un ile karıştırın. Ocakta iyice yağın hepsini kızartın ve daha sonra ciğerinizin içerisindeki fazla unu aldıktan sonra tavanın içerisine ciğerinizi boşaltın. Kızgın yağ ile birlikte bir süre ciğerleri kızartmaya devam edin.

Ciğerleriniz pişmeye devam ederken diğer bir kap içerisinde piyaz için gerekli olan malzemelerden kuru soğanınızı ince ince doğrayın ve maydanoz ile karıştırın. Ciğerleriniz piştikten sonra piyaz ile birlikte servis yapabilirsiniz.

İpuçları;

Arnavut ciğeri piştikten sonra üzerinde un birikintileri kalmasını istemiyorsanız unu az bir miktar katmalı ve karıştırma işlemini daha sık ve uzun süreli yaparak una bulayın. Arnavut Ciğeri yapılışının diğer bir püf noktası ise ciğeri kızgın ateş yerine kısık ateş içerisinde daha uzun süreli pişirmenizdir

Tarif Bilgileri

Hata rapor et
 
Arkadaşına Öner

Tarif Ara

Arama