Giriş Yap
Şifreni mi unuttun?
Malzemeler
Yarım kilo dana biftek
3 adet büyük boy soğan
10 baş sarımsak
2 adet büyük boy domates
3 adet patlıcan
2 adet patates
4 adet çarliston biber
Varsa 2 adet kabak
Nane, kekik (mümkünse taze olsunlar)
tuz,karabiber,kimyon
pul biber (isteğe göre acı yada tatlı)
1 bardak un ve yeterince suyla hazırlanmış hamur

Tarif
Güvecin içine önce soğanları halka halka doğrayıp atıyoruz.Ardından sarımsakları soyup güvece alıyoruz.Bifteklerin yarısını da sarımsakların üzerine diziyoruz.
Patlıcanları alacalı soyup halka şeklinde kestikten sonra etlerin üzerine diziyoruz.Onun üzerine halka halka doğranmış olan patatesi ve kabağı da ekliyoruz.Etlerin diğer yarısını da kabakların üzerine, şerit halinde doğranan biberleride etlerin üstüne diziyoruz.
En son yine halka halka doğranmış domatesleri güvece diziyoruz.Ardından bütün baharatları üzerine gezdiriyoruz.Nnane ve kekiği elimizle bölerek büyük parçalar halinde domatelerin üzerine koyuyoruz.Baharatları domateslerin üzerine koyuyoruzki domates suyunu salarken bu aromalarıda yemeğe yaysın.
Ardından güvecin kapağını kapatıp hamurla kapağın etrafını çevreliyoruz.Tek bir boşluk kalmasın, hamur kapağın etrafını sarsın ki güveç aynı zamanda düdüklü görevi görsün.
Suyunu salıp kaynayana kadar yüksek ateşte, ardından kısık ateşte 3 ila 4 saat kadar pişiriyoruz.
PÜF NOKTASI:yemeğe lezzetini veren şeyler;yemeğe hiç su koymadan kendi suyuyla pişirmek, taze nane ve kekik kullanılması, hamurla kapağın sarılması ve kısık ateşte saatlerce pişip danan etinin iyice yumuşamasıdır.

Tarif Bilgileri

Hata rapor et
 
Arkadaşına Öner

Tarif Ara

Arama